środa, 14 października 2015

Droga na skróty czyli iluzja sukcesu



Współczesna cywilizacja trapiona jest licznymi zagrożeniami. Jednym z nich jest zjawisko tak zwanego dopingu, które dotyka coraz więcej nastolatków.
Z roku na rok na naszym rynku pojawiają się jakieś nowe substancje, wabiące złudną iluzją sukcesu. Coraz więcej jest wymyślonych metod, które rzekomo pozwolą młodym ludziom skrócić drogę do sukcesu i uzyskać sylwetkę, o jakiej marzą. Kiedy obserwujemy pierwsze zadziwiające nas pozytywnie rezultaty, wszelkiego rodzaju zasady czystej walki, a także zdrowy rozsadek odchodzą w zapomnienie. Taka postawa jest niczym innym jak złowrogim cieniem dopingu, to oszukiwanie własnego organizmu.
Czym jest doping? Przyjrzyjmy się tematowi z bliska...
Doping jest sztucznym podnoszeniem wydolności fizycznej i psychicznej metodami wykraczającymi poza naturalny trening. Kojarzymy go zazwyczaj ze stosowaniem zakazanych środków.
Zgodnie z decyzją Komisji Medycznej MKOL wyróżniamy kilka klas środków dopingujących, jednakże jednym z większych problemów współczesnego dopingu stosowanego przez młodych ludzi są steroidy anaboliczno - androgenne (SSA – anaboliki). To właśnie steroidy stanowią znaczną przewagę wśród wszystkich wykrytych niedozwolonych związków.
Zanim więc sięgniemy po sterydy zwane potocznie koksem zastanówmy się czy warto?
Zapoznajmy się ze skutkami ubocznymi stosowania sterydów.
Możemy je podzielić na efekty krótkotrwałe i odległe czyli ujawniające się dopiero po kilku latach.
Kobiety stosujące sterydy mogą liczyć się z następującymi skutkami: zanik gruczołów sutkowych, zaburzenia miesiączkowania, brak owulacji, zmiana sylwetki ciała, nadmierne owłosienie, obniżenie skali głosu, przerost łechtaczki.
U mężczyzn dochodzi do zaniku jąder, powiększenia gruczołów sutkowych, zatrzymania moczu.
To tylko niektóre następstwa stosowania sterydów.
Bardzo niebezpieczne jest stosowanie sterydów przez młodzież. Do groźnych następstw zaliczyć możemy między innymi negatywne oddziaływanie na psychikę. Młody człowiek może odczuwać agresywność, dziwne stany podniecenia, stany paniki, urojenia, wzrost ciśnienia, krwawienia z nosa, trądzik, rozstępy, zaburzenia funkcji wątroby. U wielu nastolatków stosujących sterydy pojawiają się próby samobójcze oraz depresja.
Warto wiedzieć, że większość sterydów spowoduje magazynowanie wody i elektrolitów w mięśniach wywołując obrzmienie tkanki. To poczucie złudnego efektu zwiększenia siły i objętości mięśni. Serce zmuszone jest niestety do większego wysiłku.
Sterydy mogą okazać się bardzo szkodliwe dla zdrowia, a nawet mogą zabić - wszystko zależy od tego, jakie sterydy stosujemy, w jakich dawkach i z czym je łączymy.
Niepokojące staje się nakłanianie młodych sportowców do przyjmowania sterydów czy innych środków dopingujących ze strony trenera. A zjawisko to zaczyna nosić znamię społecznego przyzwolenia. Trener, który buduje własny dorobek, żerując na naiwności podopiecznych nie zasługuje na miano trenera.

Każdy, młody człowiek zanim sięgnie po doping powinien zapoznać się z ewentualnymi zagrożeniami i konsekwencjami swej decyzji. Pamiętajmy, że droga na skróty może nas wiele kosztować. Podążajmy więc wytyczonymi szlakami, które są bezpieczne i dają większe poczucie satysfakcji.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentarzy, za które dziękuję

Rodzicu z sieci – kolejna odsłona rozmowy z Zuzą

Kolejna moja rozmowa z Zuzą była dla mnie bardzo znacząca. Zaczęłam się zastanawiać nad tym, jak wiele racji jest w tym, co przekazała mi Zu...