wtorek, 17 listopada 2015

Jazda przez życie z zaciągniętym hamulcem – niska samoocena nastolatka




W dzisiejszym artykule chciałabym skłonić do refleksji na temat poczucia własnej wartości.
Jako nastolatkowie wchodzicie w bardzo ważny etap swego życia polegający na tworzeniu się tożsamości. To istotny czas dla poczucia własnej wartości. Zmiany, jakich doświadcza młody człowiek są zauważalne niemal w każdym obszarze życia - fizycznym, psychicznym i emocjonalnym. Etap taki związany jest z formowaniem własnej tożsamości a więc dążenie do sprecyzowania celów, wartości i przekonań.



Zastanówmy się więc czym dla nastolatka jest poczucie własnej wartości?
To nie tylko akceptowanie siebie ale i znajomość swoich wad oraz praca nad nimi. Aby móc zrozumieć swoje poczucie wartości warto się zastanowić nad dwoma czynnikami. Pierwszym z nich jest porównywanie tego kim jestem z tym, kim chciałbym być. Drugi czynnik to poczucie wsparcia ze strony osób najbliższych. To właśnie wsparcie jest bardzo ważne w życiu nastolatka.
A dlaczego?
Postaram się to Wam wytłumaczyć. Weźmy za przykład nastolatka, który czuje spójność swoich wartości, jest zadowolony ze swoich wyborów, zalet i osobowości, jednakże brakuje mu wsparcia ze strony rodziców. Poczucie własnej wartości dla tego człowieka jest niskie. Namawiam więc rodziców do tego, by wspierali swoje dorastające dzieci w ich trudnych chwilach.
Jak sprawdzić na jakim poziomie jest nasza samoocena?
Pamiętam jedne z kilku warsztatów psychologicznych, w których brałam udział podczas studiów. Dyskutowaliśmy właśnie o poczuciu własnej wartości. Doszliśmy do wniosku, że samoocena wyraża się na wiele sposobów:
  • w sposobie mówienia i poruszania się, dzięki czemu możemy wywnioskować, czy człowiek jest zadowolony z życia
  • w otwartości na krytykę, swobodzie przyznawania się do błędów – wysoka samoocena to brak uznawania siebie za '' NAJ''
  • w harmonii między tym, co czynimy i co mówimy
  • w otwartości na nowe wyzwania i możliwości życiowe
  • w umiejętności zachowania harmonii i godności w sytuacji stresowej
  • w fakcie, że uczucie lęku, jakie nas dopadnie nie zburzy naszego celu
Ostatni podpunkt wydał mi się bardzo istotny w budowaniu własnej samooceny. Gdy mamy niską samoocenę, często manipuluje nami lęk. Często jest to lęk nieuzasadniony. Ludzie, którymi rządzi lęk, mimo tego, że potrafią przeciwstawić się negatywnemu obrazowi siebie i postępować wbrew niemu, często ulegają rezygnacji. Osoby takie mówią sobie, że są bezsilne – a w nagrodę za swą postawę nie muszą podejmować ryzyka. Nauczmy się więc stawać przed koniecznością realizacji swoich celów pomimo emocjonalnego oporu
Człowiek cechujący się niską samooceną zazwyczaj jest nieustannym pesymistą, wstydzi się, zamartwia się o przyszłość, nie radzi sobie z krytyką, boi się podejmować życiowe decyzje.
Osoby mające niskie poczucie własnej wartości powinny się zastosować do kilku rad:
  • Myślmy optymistycznie – nie pytajmy po raz setny '' czy mi się uda? ''
  • Dziękujmy za komplementy zamiast mówić '' oj co ty mówisz?''
  • Nie nakręcajmy się niepotrzebnie widząc, że koleżanki patrząc w naszą stronę ironicznie się uśmiechają. Zazwyczaj to wyobraźnia podpowiada nam coś, co nie ma miejsca.
  • Kiedy popełnimy błąd nie mówmy '' nie udało mi się '' , powiedźmy lepiej '' trudno, każdy popełnia jakieś błędy ''
  • Nie porównujmy się z nikim. Każdy ma w sobie coś, czym mógłby się pochwalić. Znajdźmy to u siebie. Koncentrujmy się na swoich mocnych stronach
  • Unikajmy dyskusji z krytykantami. Ludzie tacy potrafią wyrządzić wiele złego.
  • Prowadźmy zdrowy tryb życia: ruch na świeżym powietrzu, uśmiech, zdrowe jedzenie.
Myślę, że powyższe wskazówki wraz ze wsparciem najbliższych pozwolą Wam budować własną tożsamość i stać się ludźmi o wysokim poczuciu własnej wartości.
















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentarzy, za które dziękuję

Rodzicu z sieci – kolejna odsłona rozmowy z Zuzą

Kolejna moja rozmowa z Zuzą była dla mnie bardzo znacząca. Zaczęłam się zastanawiać nad tym, jak wiele racji jest w tym, co przekazała mi Zu...