środa, 4 listopada 2015

Agresja - zjawisko powszechne wśród młodzieży


Wzrost agresywności wśród młodzieży budzi coraz większy niepokój. Agresja jest niczym innym jak zaszkodzeniem lub zadaniem bólu innemu człowiekowi. Najbardziej widocznymi przejawami agresji wśród nastolatków są zabójstwa, rozboje oraz pobicia. Agresja staje się zjawiskiem powszechnym we wszystkich warstwach społecznych. Właśnie wśród nastolatków wynosi znaczny odsetek. Wzrost agresywności obserwowany jest zarówno u dziewcząt, jak i u chłopców. Widać ogromną manifestację zachowań agresywnych w przestrzeniach społecznych, które do tej pory uchodziły za nieprzyzwalające do tego typu występków. Mowa tutaj o szkołach czy innych miejscach publicznych, gdzie do tej pory agresja występowała sporadycznie. To, co zaskakuje to niewątpliwie fakt, że obserwuje się obniżenie wieku nieletnich sprawców zachowań agresywnych.
Jakie są przyczyny zachowań agresywnych wśród nastolatków?
Do jednej z głównych przyczyn występowania agresji wśród młodzieży jest na pewno doświadczenie przemocy w rodzinie, jak również bezstresowe wychowanie i wiążący się z tym brak jakichkolwiek wymagań. Agresja to wynik efektu umiejętności wywierania wpływu społecznego, objaw braku umiejętności społecznych oraz zaburzeń osobowościowych. Jest to niewątpliwie objaw doświadczeń ekstremalnych.





Agresja może być zachowaniem wyuczonym, zwłaszcza że silną rolę odgrywa tu obserwacja, naśladownictwo i osobiste doświadczenia. Wiadomo bowiem, że dzieci, które doznały agresji ze strony najbliższych bardziej są narażone na to, że będą stosować agresję wobec innych, aniżeli dzieci wychowywane w spokojnej atmosferze.
Również znaczenie mediów w kreowaniu agresji jest ogromne. Upowszechnienie elektronicznych środków przekazu przyczynia się w dużej mierze do występowania zjawiska agresji wśród nastolatków. Osoby, które nagminnie oglądają dużo scen przemocy w TV stają się bardziej agresywne niż stroniący od tego typu rozrywek. Zdaniem psychologów to właśnie czas spędzany na oglądaniu scen agresywnych przyczynia się do pozytywnego myślenia o agresji. Oglądanie scen przemocy ma ogromny wpływ na sposób postrzegania świata realnego. Osoby uwielbiające sceny agresywności postrzegają otaczającą rzeczywistość jako nieprzyjazną i nasyconą złem.
Dla wielu nastolatków agresja staje się jednym z najważniejszych sposobów rozwiązywania problemów związanych z własną tożsamością.
Do najczęściej występujących przyczyn występowania agresji wśród nastolatków zaliczyć możemy między innymi błędy wychowawcze, nadmierny rygoryzm lub liberalizm wychowawczy. Nastolatek, który odczuwa brak miłości ze strony najbliższych czy też odczuwający brak poczucia bezpieczeństwa czy przynależności do rodziny częściej stosuje agresję niż nastolatek, który czuje się potrzebny i kochany.
Omawiając już temat agresji warto wspomnieć o tym, że zjawisko narastania przemocy i agresji dotyczy także szkoły. Czynnikami wywołującymi zachowania agresywne są na pewno odgórnie narzucony porządek, zbyt duża liczba uczniów w klasie, brak doceniania i podkreślania postępów uczniów, skupienie jedynie na negatywnych zachowaniach czy brak spójnych reakcji wszystkich nauczycieli na zachowania agresywne,
Sposobem na przeciwdziałanie agresji jest na pewno zadbanie o rozwijanie zainteresowań, budzenie pasji, umiejętne organizowanie czasu wolnego. Rodzice i szkoła powinni zadbać o prezentowanie prawidłowych wzorców zachowań w sytuacjach konfliktowych, oraz uczyć umiejętności radzenia ze stresem i negatywnymi emocjami.  


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentarzy, za które dziękuję

Rodzicu z sieci – kolejna odsłona rozmowy z Zuzą

Kolejna moja rozmowa z Zuzą była dla mnie bardzo znacząca. Zaczęłam się zastanawiać nad tym, jak wiele racji jest w tym, co przekazała mi Zu...