środa, 4 listopada 2015

Poznaj swoje prawa nastolatku

Poznaj i chroń swoje prawa

Każdy nastolatek uczęszcza do jakiejś szkoły. Nie każdy jednak zna swoje prawa, które wynikają z bycia uczniem. Każda szkoła powinna posiadać jakiś regulamin, zgodnie z którym uczeń będzie starał się postępować.
Jakie prawa ma uczeń?
Każdy uczeń ma prawo do opieki wychowawczej i odpowiednich warunków pobytu w placówce. Ma prawo do bezpieczeństwa oraz ochrony przed wszelkimi formami przemocy fizycznej i psychicznej. Uczeń ma prawo do swobodnego wyrażania swych myśli i przekonań religijnych i światopoglądowych. Nikt nie ma prawa negować tego a tym bardziej karać.
Wiele się słyszy o niesprawiedliwości w ocenianiu. Sama spotkałam się z tym kilka razy na studiach magisterskich. Nauczyciel ma obowiązek oceniać ucznia w sposób sprawiedliwy, obiektywny i zrozumiały dla niego. Uczeń nie może być oceniany z konkretnego przedmiotu na podstawie jego postawy, zachowania. Podczas oceniania nauczyciel musi brać pod uwagę jedynie zdobyte wiadomości i umiejętności ucznia. Oceny postawy ucznia dokonuje się w ocenie zachowania. Możliwość korzystania z porad pedagoga i psychologa to kolejne prawo każdego ucznia. To osoby, do których uczeń może się zwrócić ze swoimi problemami bądź nurtującymi go pytaniami natury psychologicznej. Każdy uczeń ma prawo odwołać się od decyzji nauczyciela lub dyrektora szkoły. Ma również prawo do zmiany szkoły w ciągu roku szkolnego.




W przypadku naruszenia praw ucznia można się odwołać do Rzecznika Praw Ucznia. Działania Rzecznika zmierzają do ochrony dziecka przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem, demoralizacją, zaniedbaniem oraz innym złym traktowaniem.
W sytuacji kiedy wychowawca klasy nie interweniuje w zgłoszonej przez ucznia lub całą klasę sprawie, uczeń może poprosić o pomoc Rzecznika Praw Ucznia,
Poza prawami związanymi z byciem uczniem, każdy nastolatek, który ukończył 13. rok życia ma zdolność do czynności prawnych.
Co to oznacza?
Krótko mówiąc jest to zdolność do samodzielnego kształtowania swojej sytuacji prawnej a więc nabywania praw i zaciągania zobowiązań. Każdy małoletni między 13. a 18. rokiem życia może bez zgody i wiedzy opiekunów zawierać umowy, tylko jeżeli dotyczą drobnych, bieżących spraw życia codziennego. Przykładem może być zakup słodyczy. Z kolei w przypadku chęci zakupu komputera musi mieć zgodę rodzica lub opiekuna prawnego, który powinien potwierdzić taką transakcję sprzedawcy. W przeciwnym wypadku rodzic ma prawo oddać towar i żądać zwrotu pieniędzy.
Osoby, które ukończyły 16.rok życia mogą pracować zarobkowo jako pracownicy młodociani. I tutaj również powinni poznać swoje prawa. Zatrudnienie takie obwarowane jest wieloma rygorami. Ma to na celu przede wszystkim ochronę młodego organizmu przed szkodliwymi warunkami pracy, ich wpływem na zdrowie a także możliwości realizacji obowiązku szkolnego. Młodociany, który nie posiada kwalifikacji zawodowych, może być zatrudniony tylko w celu przygotowania zawodowego. Tak więc mamy prawo do pracy zarobkowej przestrzegając jednak pewnych warunków. Odsyłam więc do Kodeksu pracy, działu IX Zatrudnianie młodocianych.

Poza tym Konstytucja RP, Konwencja o Prawach Dziecka oraz Ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka stanowią najważniejsze odnoszące się do dziecka stanowione akty prawne, z którymi każdy nastolatek ma prawa się zapoznać.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentarzy, za które dziękuję

Rodzicu z sieci – kolejna odsłona rozmowy z Zuzą

Kolejna moja rozmowa z Zuzą była dla mnie bardzo znacząca. Zaczęłam się zastanawiać nad tym, jak wiele racji jest w tym, co przekazała mi Zu...