czwartek, 22 czerwca 2017

Przechytrzyć zwyrodnialca



Do napisania tego artykułu zainspirowały mnie ostatnie wydarzenia, jakie miały miejsce w naszym regionie. Chyba każdy z nas słyszał o nagłaśnianej w mediach akcji ''Uwaga Pedofil'', która wzbudziła wiele obaw wśród rodziców dzieci w wieku szkolnym.
O mężczyźnie, który wabił dzieci w celu wykorzystania seksualnego było głośno przez kilka tygodni. Wiele szkół prowadziło w tym czasie apele nawołujące do ostrożności.
Coraz częściej słyszy się o pedofilii w zamkniętych środowiskach, takich jak domy dziecka czy placówki duchowne. Tam właśnie dochodzi do częstych czynów pedofilskich. Właśnie w takich miejscach pedofilia jest niezwykle ciężka do wykrycia. Dlaczego? Wynika to z pewnością z faktu, że w owych środowiskach niemożliwe jest kontrolowanie przez lokalną społeczność.
Oczywiście, nie można generalizować, obwiniając wszystkich duchownych czy opiekunów placówek wychowawczych o czyny pedofilskie.  Warto jednak mieć rękę na pulsie i uświadamiać dziecko, co jest dozwolone, a co nie. Kto może nas dotykać i w jaki sposób. Z dziećmi koniecznie trzeba rozmawiać o zagrożeniach – by wiedziały, jakie zachowanie dorosłych jest podejrzane,  i że takich zdarzeń nie należy ukrywać.
W nawiązaniu do tych wydarzeń, postanowiłam prosić również Was  kochane dzieci i nastolatkowie o więcej czujności a mniej zaufania wobec nieznajomych, gdyż najbardziej skutecznym narzędziem w walce z pedofilią jest właśnie zachowanie czujności oraz jak najwcześniejsza edukacja.
Czym jest pedofilia w oczach nastolatka?





Z pewnością kojarzymy ją z wykorzystaniem seksualnym dziecka, które  nie  potrafi  w  pełni  zrozumieć  oraz udzielić na nią świadomej zgody.
Może zabrzmi to dziwnie, ale wielu rodziców nie chce dopuszczać do siebie myśli, że ich dziecko może zostać skrzywdzone. A co jeśli do tego dojdzie? Moim zdaniem, postawa rodzica, który przejawia niechęć do podejmowania rozmów z dzieckiem na temat wykorzystania seksualnego jest swego rodzaju brakiem umożliwienia mu obrony w razie zagrożenia.
Pamiętamy Drodzy Rodzice, że jeśli dziecko będzie wiedziało, czym jest przemoc seksualna, istnieje większa szansa, że gdy jej doświadczy, powie o niej i nie dopuści, by sytuacja się powtórzyła.
Żyjemy w społeczeństwie, gdzie występuje wiele rodzin nie tolerujących koncepcji przekazywania dziecku wiedzy dotyczącej seksu. Dla mnie to jest niezrozumiała postawa.
Dziecko często podejmuje temat seksu, gdyż dla niego to coś oczywistego. Mądry rodzic znajdzie adekwatną do wieku dziecka odpowiedź, inny zaś zareague zmieszaniem, konsternacją a nawet zmianą tematu.
Taka postawa rodziców utwierdzi dziecko w przekonaniu, że temat seksu jest kwestią, której poruszać nie należy w zaciszu domowym. Zacznie szukać odpowiedzi gdzie indziej. A co jeśli znajdzie ją u boku pedofila?

Starajmy się mówić dzieciom, że:
 są na świecie dorośli, którzy wyrządzają krzywdę,
 nie wolno ufać obcym,
 nie wolno pozwalać obcym na dotykanie,
 nie wolno się oddalać z miejsc sobie znanych,
 nie wolno przyjmować żadnych prezentów od obcych,
nie powinno się nikomu poznanemu w sieci podawać swojego prawdziwego nazwiska, adresu, a nawet maila

Drodzy Rodzice, bądźcie dla dziecka pierwszą linią obrony,  uświadamiajcie je o sygnałach świadczących o pedofilii oraz przygotujcie je do skutecznego odpierania ataków. Niech dziecko zdaje sobie sprawę z tego, że pedofil jest zazwyczaj zbyt sprytny, by stosować wobec ofiary przemoc. Woli raczej stopniowo ją usidlić. Porozmawiajcie o tym z dzieckiem.

Drodzy Nastolatkowi, dla Was również apel!

Z racji tego, że temat pedofilii z pewnością jest Wam już znany, apeluję o więcej odwagi. Nie pozwólcie, by plaga nadużyć seksualnych odebrała Wam odwagę w chwili domniemania lub pewności o czynach pedofilskich wobec bezbronnych dzieci. Reagujcie. Zgłoście sprawę na policji, udajcie się do najbliższego Centrum Pomocy Rodzinie, MOPS-u, szkoły, gdziekoliwek. Liczy się każdy krok zrobiony w kierunku uratowania bezbronnego dziecka. Nie wolno Wam zapominać, że czyny pedofilskie pozostawiają ślad na psychice dziecka do końca życia.
Zachęcam również do skorzystania z pomocy Fundacji Dzieci Niczyje, która uruchomiła stronę internetową www.116111.pl, za pośrednictwem której można anonimowo zadawać pytania przez całą
dobę.









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentarzy, za które dziękuję

Rodzicu z sieci – kolejna odsłona rozmowy z Zuzą

Kolejna moja rozmowa z Zuzą była dla mnie bardzo znacząca. Zaczęłam się zastanawiać nad tym, jak wiele racji jest w tym, co przekazała mi Zu...