sobota, 10 czerwca 2017

Wykolejeni na starcie

Liczba nieletnich lub młodocianych sprawców przestępstwa, którzy podlegają najwyższemu wymiarowi kary wzrasta w naszym kraju w zaskakującym tempie.
Spróbujmy się zastanowić nad czynnikami mogącymi predysponować młode pokolenie Polaków do łamania prawa.
Jednym ze źródeł takich zachowań jest z pewnością rodzina dysfunkcyja czyli taka, która nie zaspokaja potrzeb emocjonalnych dziecka,  nie zapewnia mu bezpieczeństwa. W rodzinie takiej nie występują odpowiednie warunki do prawidłowego rozwoju. Ma to ogromny wpływ na zdrowie psychiczne dziecka.
Warto tutaj wspomnieć o problemie alkoholowym, jaki występuje w rodzinie. Nadużywanie alkoholu przez rodzica jest dla dziecka ważnym predytorem zachowań przestępczych. W rodzinie takiej występuje, poza wrogą atmosferą i nieustannymi konfliktami, również przemoc domowa. Niejednokrotnie się zdarza, że częste kłótnie czy  stosowanie przemocy, doprowadzają nieletniego do podejmowania drastycznych kroków. Często się słyszy o popełnieniu zbrodni przez nieletniego, które w jego oczach jest swego rodzaju odwetem za wieloletnie krzywdy. Ogromny wpływ na psychiczne funkcjonowanie nieletniego ma niewątpliwie fakt, że staje się on świadkiem popełnienia przestępstwa przez rodziców. Można tutaj wymienić m.in molestowanie, wykrzystywanie seksualne, bicie czy znęcanie psychiczne.


Nie ma jednak reguły, kto dopuszcza się łamania prawa.Czy jest to dziecko z rodziny patologicznej, czy rozpieszczony dzieciak dobrze usytuowanych rodziców. Niestety, coraz częściej na komendzie lądują dzieci "z dobrych domów". Wymuszeń, oszustw i przemocy dopuszczają się ci, którym rodzice gwarantują wszystko, oprócz własnego czasu i uwagi.  A niestety to też swego rodzaju dysfunkcja.
Bardzo duży wpływ na kształtowanie się zachowań przestępczych ma również środowisko rówieśnicze. Weźmy za przykład szkołę. To miejsce, w którym młody człowiek nie tylko zdobywa wiedzę, ale uczy się też działać w grupie. Często więc nawiązuje niewłaściwe relacje z innymi. Wiadomo, że stosowanie przemocy czy agresji są nieodłącznym elementem dużych zbiorowisk. Coraz częściej słyszymy bowiem o różnego rodzaju aktach przemocy, które przybierają groźniejsze formy stanowiące zagrożenie dla zdrowia i życia uczniów. W wielu szkołach, poza mobbingiem czy szykanowaniem, dochodzi do gwałtów i zabójstw. Ofiarami są nie tylko uczniowie ale i nauczyciele.  Jakie są przyczyny popełniania przestępstw w środowisku równieśniczym?


Jedną z nich jest z pewnością chęć zwrócenia na siebie uwagi. Młody człowiek, który nie może zaimponować rówieśnikom dobrymi stopniami, osiągnięciami w sporcie, czy markowymi ciuchami, często próbuje zwrócić na siebie uwagę tym, że został zatrzymany przez policję. Innym powodem może być brak autorytetów. Dla wielu nastolatków autorytetem nie są już rodzice, ani nauczyciele. Szukają ich wśród rówieśników, którzy potrafią szybko, często w sposób niezgodny z prawem zarobić pieniądze, albo po prostu stosują wobec innych przemoc. 
Drodzy Nastolatkowie, zgodnie z przepisami za popełnienie przestępstwa może ponieść odpowiedzialność już 15-latek. Młodsi odpowiadają zgodnie z ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich. Gdy osoba małoletnia dopuściła się zbrodni wtedy nie można wobec niej stosować „taryfy ulgowej”. Odpowiada ona jak dorosły za swoje czyny.
Zachęcam do chwili refleksji, czy warto rozpocząć swój start w dorosłość od bycia przestępcą?
Jak żyć ze świadomością, że się to zrobiło ?
Niezależnie od tego, czy jesteś ofiarą, czy świadkiem przestępstwa, skontaktuj się z Policją w możliwie krótkim czasie. Nie daj się zastraszać i manipulować. Nie zapominaj, że Policja, obok sądu rodzinnego jest organem uprawnionym do przyjęcia zawiadomienia o popełnieniu czynu karalnego przez nieletniego. To właśnie Policja zbiera i utrwala wszelkie dowody, jak i dokonuje ujęcia nieletniego.
Możesz również zwrócić się do dyrektora szkoły, pedagoga czy ośrodka opieki społecznej.
Nie bądź z tym sam!


















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentarzy, za które dziękuję

Rodzicu z sieci – kolejna odsłona rozmowy z Zuzą

Kolejna moja rozmowa z Zuzą była dla mnie bardzo znacząca. Zaczęłam się zastanawiać nad tym, jak wiele racji jest w tym, co przekazała mi Zu...