sobota, 16 marca 2019

Czego Jaś się nie nauczy ...

Wiele kontrowersji ostatnimi czasy wzbudza temat strajkujących nauczycieli. Każdy z nas ma odrębne zdanie na ten temat. Jedni podzielają postawę nauczycieli, inni zaś negują ich zachowanie.
Jak by na to nie spojrzeć, warto zastanowić się nad tematem zawodu nauczyciela.
Jak Wy, jako nastolatkowie widzicie swoich nauczycieli, czy dostrzegacie ich trud i poświęcenie?
Nie podlega chyba żadnej dyskusji, że zawód nauczyciela to jedna z najstarszych profesji w historii kultury i cywilizacji. To profesja mająca znamiona szczególnej symboliki i rangi.
Drodzy Nastolatkowie, to właśnie nauczycielskie kwalifikacje, kompetencje, cechy osobowościowe w stopniu decydującym wpływają na Wasze osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze.
Zastanówmy się więc, jak widzimy współczesnego nauczyciela?
W rozumieniu potocznym nauczyciel kojarzony jest jako osoba ucząca innych. Jednakże po głębszym namyśle z pewnością dostrzeżemy, że nie powinniśmy patrzeć na nauczyciela jedynie przez wymiar jego działalności dydaktycznej, gdyż taka funkcja staje się niepełna. Dlaczego? Nauczyciel współczesny z całą pewnością, poza przekazywaniem wiedzy, powinien być doradcą w uczeniu się, powinien wprowadzać uczniów w ideę analitycznego myślenia, zachęcać do wyciągania wniosków, wartościowania odkrytej już wiedzy i nabytych umiejętności. Dobry nauczyciel powinien być w równym stopniu edukatorem, dydaktykiem, jak i wychowawcą.
Przyjrzyjmy się zatem z bliska swoim nauczycielom, i zastanówmy, jacy oni są? Czy dostrzegacie, ile trudu wkładają w nauczanie i wychowanie Was? Do czego zmierzam? Otóż, niejednokrotnie narzekamy na swoich nauczycieli, że są zbyt surowi i wymagający, że nie potrafią nas nauczyć, że nie lubimy swojej szkoły. Spójrzmy wtedy na całą sytuację z innej perspektywy. Spróbujmy zastanowić się nad plusami bycia uczniem w swojej szkole.
Może mnie uda się Was jakoś przekonać do tego, że szkoła może być miejscem, do którego z chęcią będziecie przychodzić, a nauczycielowi dacie szansę na to, by przekonał Was swoją postawą do tego, że nauka jest czymś budującym na przyszłość.
Drogi Uczniu, szkoła wcale nie musi kojarzyć się z miejscem nieprzyjemnym, do którego chodzisz z obowiązku. Wystarczy tylko, że dostrzeżesz plusy bycia uczniem.
W szkole spotykasz się ze znajomymi. Z pewnością masz tam swoich ulubionych kolegów i koleżanki, a nawet przyjaciela.
Szkoła to miejsce, w którym dowiesz się wielu interesujących rzeczy. Potraktuj więc naukę, jak zdobywanie czegoś nowego, czego co pozwoli Ci być mądrzejszym i wartościowszym człowiekiem.
Kolejny plus bycia uczniem to długie wakacje. Dwa miesiące luzu latem i dwa tygodnie podczas ferii zimowych. I tu nie koniec. Każdy weekend i święta to odpoczynek od szkoły.
Warto tutaj wspomnieć również o wycieczkach i wyjazdach szkolnych do kina, na basen – to istna odskocznia od szarej rzeczywistości szkolnej.
Zachęcam również do aktywnego udziału w zajęciach wychowania fizycznego, które z pewnością pozwolą na relaks i zregenerowanie umysłu. Sport bowiem jest czymś pozytywnym dla naszego mózgu. Zajęcia wychowania fizycznego podnoszą naszą sprawność i przyczyniają się do zachowania dobrej kondycji ciała. Ponadto lekcje te uczą nas pracy w zespole oraz znajomości zasad fair play.
Pisząc o szkole i plusach bycia uczniem, warto wspomnieć też o trudnościach, z jakimi borykają się uczniowie. Niejednemu z Was doskwiera odrabianie lekcji. Wracacie zmęczeni ze szkoły i z niechęcią podchodzicie do odrabiania zadania domowego.
Drogi Uczniu, musisz zrozumieć, że nie ma lepszego sposobu na zaległości w nauce, niż staranne odrabianie lekcji. Zapamiętaj sobie, że regularna nauka przyniesie Ci wiele korzyści w postaci dobrych wyników na egzaminach.


Teraz troszkę o koncentracji, której z pewnością niejednokrotnie Ci brakuje. Mam na to radę! Zamiast uczyć się wszystkiego naraz, spróbuj przyswajać partie materiału w sposób sukcesywny tzn. małymi partiami. Możesz np. odrabiać lekcje przez kwadrans i zrobić sobie przerwę na posłuchanie muzyki. Ucząc się pamiętaj, że każdy uczy się w swoim tempie. Nie denerwuj się więc, jeśli uczyć się czegoś dłużej, niż dotychczas. Nie zapominaj też o tym, że nauczyciel to osoba, do której możesz się zwrócić z każdym problemem.
Z przykrością muszę też wspomnieć o poważniejszych sprawach, które mają miejsce w szkole, a mianowicie nękaniu, agresji czy mobbingu. Drogi Uczniu jeśli stajesz się ofiarą, nie zwlekaj z tym. Rodzice i szkoła powinni zadbać o prezentowanie prawidłowych wzorców zachowań w sytuacjach konfliktowych, oraz uczyć umiejętności radzenia ze stresem i negatywnymi emocjami. Podzielenie się swoim problemem to połowa sukcesu w walce z takimi problemami. Często dobrze jest się wypłakać, wyżalić lub po prostu wspólnie pomilczeć. Jeśli nie masz wparcia w rodzinie, a przyjaciele odsunęli się od Ciebie, poszukaj pomocy specjalistycznej. W każdej szkole znajduje się pedagog szkolny, który na pewno Ci pomoże znaleźć rozwiązanie. Na pewno będziesz mógł liczyć na dyskrecję z jego strony.
Drodzy Nastolatkowie, chodzenie do szkoły często traktujemy jako przymus, zapominając, że współczesna szkoła tak naprawdę bardzo się różni od szkoły, do której chodzili choćby nasi rodzice. Współczesna szkoła daje wiele możliwości, które warto wykorzystać, by w przyszłości móc cieszyć się owocami włożonego wysiłku. Wiedza i umiejętności, które zdobywamy w czasie dzieciństwa pozostają nam na całe życie. Dlatego ważne jest, aby w dzieciństwie nabrać odpowiednich cech charakteru, które ukształtują nas na resztę naszego życia. Szanujmy więc swoją szkołę i pracujących w niej ludzi.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentarzy, za które dziękuję

Rodzicu z sieci – kolejna odsłona rozmowy z Zuzą

Kolejna moja rozmowa z Zuzą była dla mnie bardzo znacząca. Zaczęłam się zastanawiać nad tym, jak wiele racji jest w tym, co przekazała mi Zu...